Mojfaks.hr u Akademska četvrt

Ako ste radili preko SC-a, a planirate i dalje - ovo su novosti koje morate znati! Porezi, obračuni, limiti zarade...

Nova godina donosi i neke novosti u obračunavanju poreza koje će svakako interesirati svakog studenta koji radi 'na studentski ugovor'.

30. prosinca 2016 11:46
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Marko Božac je student ekonomije koji živi i studira na dvije lokacije: iako je prvenstveno student zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, trenutno se nalazi u Ujedinjenom kraljevstvu gdje studira na Sveučilištu Notingham Trent.

Marko je akademske godine 2014./15. bio predsjednik studentske udruge na EFZG-u "Financijski klub", a vodio je i tim za izradu "Financijskog rječnika" što će reći da ovaj kolega zna nešto više i bolje o porezima i financijama od prosječnog studenta.

Utoliko je njegov tekst o studentskim ugovorima, porezima i obračunavanju zarade, a u svjetlu porezne reforme koja će s početkom 2017. donijeti neke novosti i u obračunavanju studentske zarade, koristan i interesantan svim studentima koji rade uz studij.


I sam je od početka studiranja radio preko studentskog ugovora, a davao je i brojnim kolegama odgovore na pitanja vezana uz temu studentskog rada i prihoda pa smo sigurni da će njegov koristan i detaljan vodič kroz najčešće postavljana pitanja vezana uz rad i obračunavanje prihoda ostvarenih studentskim radom pomoći svima koji uz studij zarađuju i za džeparac.

Evo nekoliko odgovora na najčešća pitanja koja postavljaju studenti koji rade preko SC-a, a dodatne informacije svakako potražite na Markovom blogu.

Koliko se najviše može zaraditi na studentski ugovor?


Ne postoji maksimum koliko student može zaraditi preko studentskog ugovora na godišnjoj razini. Međutim, postoje dva bitna praga na koja se mora paziti na godišnjoj razini – prvi od 13.000 kuna i drugi od 50.000 kuna. Napomena: od 1. 1. 2017. prvi prag se povisuje s 13.000 na 15.000 kuna zbog porezne reforme, tj. promjene Zakona o porezu na dohodak)

...Studentska radnička prava gotovo da i nisu regulirana: štiti li Studentski centar studente?...


Vrijede li pragovi za akademsku ili kalendarsku godinu?


Spomenuti pragovi od 13.000 (odnosno 15.000 od 1. siječnja) i 50.000 kuna odnose se na godišnji ukupni prihod preko studentskog ugovora u kalendarskoj godini (od 1. siječnja do 31. prosinca)

Što nakon prelaska prvog praga od 13.000 kuna?


Za studenta/icu se ništa ne mijenja, ali mijenja se za roditelje/skrbnike. Nakon što student/ica preko studentskog ugovora u kalendarskoj godini zaraditi 13.000 kuna ili više (odnosno 15.000 kn od 1. siječnja 2017.), on ili ona prestaje biti porezna olakšica roditeljima. Naime, roditelji ostvaraju pravo na poreznu olakšicu za uzdržavanu osobu, tj. uvećani osobni odbitak za svako dijete. Zbog toga roditelj, ako prima plaću, plaća manji porez na dohodak svaki mjesec. Kada student/ica prijeđe prvi prag, roditelj gubi tu olakšicu zbog čega roditelj mora plaćati veći porez.

...Poziv iz Porezne: ako zarađuješ više od 13 tisuća kuna upozori roditelje...


BITNO: Porezna uprava neće "automatski" roditelju maknuti olakšicu kada student/ica prijeđe prag već će Porezna uprava to učiniti pri godišnjoj provjeri (početkom svake kalendarske godine). Nakon provjere, Porezna uprava zatražit će od roditelja da plati razliku, tj. veći porez za prethodnu godinu kao da nije bilo porezne olakšice.

Trebam li se maknuti kao uzdržavana osoba svom roditelju ako mislim prijeći prvi prag?


Ako se želi izbjeći naknadno plaćanje poreza odjednom (iznos može biti nekoliko tisuća kuna, ali to ovisi o primanjima roditelja), roditelj može u Poreznoj upravi dati zahtjev za micanjem uzdržavane osobe, tj. studenta/ice koji/a će prijeći prvi prag. U tom slučaju, roditelj, ako je zaposlen, kroz plaću će plaćati veći porez, ali će biti jednako raspoređen kroz godinu umjesto da se plati sve odjednom.

Napomena: Ako se roditelju maknete kao olakšica jer ste zaradili više od 13.000 kuna u jednoj godini, ne zaboravite se vratiti za iduću godinu, ako ćete imati manji prihod od 13.000 kuna.

Što nakon prelaska drugog praga od 50.000 kuna?


Za roditelje/skrbnike se ništa ne mijenja, ali mijenja se za studenta/icu. Nakon što student/ica prijeđe drugi prag od 50.000 kuna (neto isplata), on/ona plaća 25% poreza na prihod iznad 50.000 kuna.

..Bez prava na studentski rad: riječka studentica u slijepoj ulici zbog zaštićenog računa...


Primjerice, ako student/ica na godišnjoj razini zaradi 47.000 kuna, a sljedećim ugovorom dolazi još 5000 kuna, on/ona će dobiti 3000 kuna (iznos do 50.000 kuna) bez poreza te će na 2000 kuna (iznos iznad 50.000 kuna) platiti 25 posto poreza (to je 500 kuna). Na tih 500 kuna još se plaća prirez po stopi propisanoj u mjestu prebivališta studenta (najviše 18%). Na kraju će student/ica uprihoditi ukupno 4500 kuna (umanjeno za prirez) iako na ugovoru stoji 5000 kuna. Porezna stopa od 25 posto (i prirez) primjenjivat će se kasnije na sve prihode u toj kalendarskoj godini preko studentskog ugovora.

Kako izgleda obračun studentskog ugovora?


Na iznos koji je napisan na studentskom ugovoru dodaju se davanja koja poslodavac mora platiti. Obračun tih davanja vidljiv je na računu kojeg poslodavac treba platiti SC-u kako bi oni mogli isplatiti studentu/ici njegov/njezin zarađeni iznos.


foto: screenshot@markobozac.com

Ako je prijeđen drugi prag:

Na iznos koji je napisan na ugovor, oduzima se 25% od iznosa koji je iznad 50.000 kuna na godišnjoj razini. Uz porez na dohodak, plaća se i prirez koji ovisi o mjestu prebivališta studenta/ice. Taj porez snosi student i zato se oduzima od iznosa napisanog na ugovoru.


foto: screenshot@markobozac.com

...Što kad preko student servisa zaradite previše?...


Ima li student/ica pravo na povrat poreza?


Da, student/ica ima pravo na povrat preplaćenog poreza. Ako student/ica plati porez, npr. na iznos koji prijeđe godišnji iznos od 50.000 kuna, porez na štednju ili porez na dohodak kroz ugovor o djelu; Porezna uprava od 2015. godine automatski radi obračun i vratit će preplaćeni porez ako student/ica nije iskoristila svoj osobni godišnji odbitak (12 mjesečnih osobnih odbitaka od 3800 kuna).

Ostale Markove savjete i tekstove pročitajte na njegovom blogu Dirty Hands.

L.B./izvor: markobozac.com
foto: arhiva@MojFaks

Još vijesti