Mojfaks.hr u Akademska četvrt

Prelako do petice na faksu: Dolaze li do odličnih ocjena i studenti koji ne uče?

Koliko su uopće bitne odlične ocjene u indeksu?

26. veljače 2018 12:38
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Sve se češće mladima savjetuje da umjesto odličnih ocjena tijekom studija rade na stjecanju radnog iskustva i umrežavanju. Također u zaborav pada i ona stara poslovica da je "trojka kraljevska ocjena" jer danas kao da ju nitko ne želi...

Predrasude vezane uz svaki fakultet često se odnose, kako na životne stilove studenata koji ih pohađaju, i na put kojim se studenti probijaju do ocjene. Tako je na inženjerskim i računarskim studijima često mišljenje da je dvojka dovoljna, a na društveno-humanističkim da je prelako doći do petice. Iako se temom "inflacije" ocjena na hrvatskim fakultetima statistički još nitko nije ozbiljnije pozabavio, čini se da je u SAD-u upravo ovaj oblik smanjivanja vrijednosti odličnih ocjena u porastu.

...10 razloga zašto su prosječni studenti uspješniji od odlikaša nakon diplome...


Jednako kao i kod nas, i u američkome "folkloru" postoji poslovica da "trojke zarade diplome" što znači da je dovoljno uložiti prosječnu količinu truda kako bi se stiglo do krajnjega cilja – diplome. No, iako je trojka ocjena koja označava prosječan uspjeh studenta, često je se, kako piše Odyssey, percipira doslovno kao nedovoljnu ocjenu, tj. pad.

Mnogi studenti razočarani su kad dobiju trojku, a sve češće čak i četvorku pa se postavlja pitanje zašto je to tako? Ako trojka označava prosjek, zašto je toliko mladih njome nezadovoljno? Je li ovaj osjećaj nezadovoljstva "prosječnim" ocjenama pokazatelj da se prelako dolazi do odličnih?

...Odvjetnik odbio zaposliti studenta koji je završio pravo U ROKU s ODLIČNIM prosjekom – evo kako to objašnjava...


Činjenica je da na svakom studiju postoje "teži" i "lakši" kolegiji, kao i oni izborni koje biramo samo kako bismo popravili prosjek i bez problema stekli dovoljan broj ECTS bodova. Raspitivanja mlađih među starijim kolegama o tome koliko je profesor "škrt" ili pak "lake ruke" dio su studentskog folklora, a s obzirom na često veliku opterećenost brojem kolegija koje studenti slušaju svaki semestar – tko im može zamjeriti što si žele olakšati gdje god je to moguće?

No, koliko su onda odlične ocjene pokazatelj nečijeg znanja, a koliko splet okolnosti: profesora koji "ne pile" na ispitima, kratkoročnog učenja materijala koji kasnije "ispari" iz glave, sve manje vrijednosti ocjena nauštrb konkretnog radnog iskustva koje se sve češće traži od novopečenih diplomaca?

...Kada ti dvojka nije dovoljna: 7 trikova za dobre ocjene na faksu ako ne učite samo za prolaz...


Istina je da ponekad tijekom faksa nekad zapnemo baš na izbornom kolegiju koji nema veliku važnost za naš studijski program, a ponekad one najbitnije kolegije prođemo lakše nego što bismo možda trebali. Je li ocjena odličan u svim situacijama kad vam ju je profesor upisao u indeks pokazatelj izvrnosti i silnog truda koji ste uložili u pripremu ispita ili seminarskog rada? Vjerojatno nije.

Zbog toga je svakako pametno uz učenje i "ganjanje" prosjeka, tijekom studija umrežavati se i stjecati radno iskustvo koje će vam dobro doći kad s diplomom krenete tražiti posao. Ocjene vam se vjerojatno neće bitno razlikovati od ocjena većine kolega koji će u tom istom trenu tražiti posao, ali poznanstva, volonterski angažmani i stečena iskustva na projektima ili studentskim poslovima svakako će vam stvoriti prednost u odnosu na ostale.

L.B./foto: arhiva/MojFaks

Još vijesti