Mojfaks.hr u Laganini

20% mladih na tržištu rada bori se sa siromaštvom: otkrivamo pozadinu prosvjeda 'Marš mladih za radnička prava'

Mladim osobama u Hrvatskoj je već odavno prekipjelo, a oni koji ne osjećaju istu frustraciju vjerojatno su povlašteni kao 'rođe nekog političara'.

12. listopada 2016 13:40
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Nažalost, opisana situacija nije karikatura današnjeg društva nego surova realnost, a Mreža mladih Hrvatske zajedno s drugim udrugama i sindikatima zbog toga organizira prosvjed \'Marš mladih za radnička prava\'.

Prosvjed će se održati u Zagrebu 15. listopada u 16 sati na Trgu maršala Tita 15, ispred Hrvatskog narodnog kazališta. Najavljeni prosvjed je zapravo inicijativa sindikata i udruga poput Mreže mladih Hrvatske, Documente, GONG-a, Kuće ljudskih prava Zagreb, Ženske mreže Hrvatske i mnogih drugih.

Ovi mladi ljudi poručuju da su oni sadašnjost, a ne budućnost te da političke elite u Hrvatskoj ne bi trebale uzimati mlade samo kao simbol u svojim govorima i predizbornim kampanjama. Ono što ova inicijativa još naglašava jest da političke stranke mogu podržati ovaj prosvjed, ali da se suzdrže od isticanja stranačkih simbola.

Povodom ovog prosvjeda razgovarali smo s Martinom Kalčić iz udruge "Igra" koja je dio Mreže mladih Hrvatske. Otkrila nam je koji su sve ciljevi prosvjeda i nadaju li se da će se što nakon njega promijeniti:


Izvor: Facebook

20% mladih na tržištu rada bori se sa siromaštvom


Prosvjed nije ograničen isključivo za mlade nego i za sve koji podržavaju radnička prava, a svakodnevno smo svjedoci kršenja tih prava ili totalnog zanemarivanja. Osim toga, Kalčić naglašava da je to sve jako velik problem za mlade na tržištu rada što je njih 20% dovelo do ruba siromaštva. Ono što se još želi poručiti vladi i poslodavcima jest to da je bilo dosta iskorištavanja mladih.

"Ovaj \'marš\' nije samo poruka vladajućima nego i mladima koje treba osvijestiti o tome da se aktivna borba za bolji položaj mladih radnika treba širiti kroz svakodnevicu i da ne treba stati", objašnjava Kalčić.

Iz Mreže mladih naglašavaju važnost sindikata i to da bi mladi radnici trebali utjecati na uređenje radnih odnosa udruživanjem u sindikate i slične organizacije koje brinu o pravima radnika.

Studentski rad još uvijek je zakonski nereguliran


Prvo i osnovno što se treba napraviti jest upoznati mlade sa svojim pravima i ulogom sindikata, a neregulirane radne odnose za vrijeme studentskog rada treba riješiti najavljivanim Pravilnikom o studentskom radu i uvođenjem \'crne liste poslodavaca\' koji iskorištavaju studente.

"Još jedna od mogućih mjera unapređenja kvalitete života mladih je institucionalizacija i potpora kvaliteti mentorstva i standardima kvalitete različitih oblika učenja na radnom mjestu. Uz stručno osposobljavanje (SOR), ovo obuhvaća različite oblike prakse u srednjem obrazovanju, za čime je velika potreba i u kontekstu kurikularne reforme. Također treba razmotriti mogućnosti dugoročnog supstituiranja SOR-a praksom u visokom obrazovanju",
kaže Kalčić.


(Izvor: Facebook)

Na mlade političare utječe nepovoljan društveni i politički kontekst


Iz Mreže mladih Hrvatske kažu kako se na političare kao na pojedince ne može računati ako ne postoji određena tema na koju se može vršiti pritisak. S druge strane, mišljenja su da mi kao građani imamo ponekad previsoka i nerealna očekivanja prema mladim političarima jer zaboravljamo da i na njih utječe nepovoljni društveni i politički kontekst.

Kada je riječ o mjeri stručnog osposobljavanja, ekipa iz Mreže mladih Hrvatske zamijetila je brojne mane te naglašavaju kako bi to pod hitno trebalo riješiti. Osim što ne postoji sustav praćenja u kojoj se mjeri cilj SOR-a ostvaruje tu je i niz drugih propusta.

"Dobar dio korisnika mjere često su nezadovoljni naučenim budući da ih se često osposobljava za radna mjesta na pozicijama za koje su prekvalificirani te im ne omogućavaju stjecanje relevantnog radnog iskustva unutar njihova zvanja. Problematična je i razlika u broju korisnika u velikim urbanim sredinama i ostalim dijelovima Hrvatske, a jedan od najvećih problema je i činjenica da mjeru rijetko koriste osobe nižeg socioekonomskog statusa",
upozorila je Kalčić.

No, naša sugovornica kaže da ostaje puno prostora za unaprjeđenje i poboljšanje SOR-a jer ga se ne bi trebalo potpuno odbaciti kao mjeru aktivnog zapošljavanja mladih.

Više o ovom prosvjedu i njegovim ciljevima možete saznati na linku i pridružiti se maršu.

Ivana Petrić
foto: Facebook@Mreža mladih Hrvatske

Još vijesti