Mojfaks.hr u Karijera

'Minica' vam garantira posao: 5 savjeta za zanimljiviji i bolji životopis

Vaš životopis trebao bi biti baš poput minice: dovoljno dug da pokrije sve ono bitno, ali i dovoljno kratak da ostane zanimljiv!

7. rujna 2016 18:02
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Krista Parkinson, sveučilišna profesorica i osnivačica stranice MyGradsGetJobs.com posvećene savjetovanju studenata i diplomaca koji su tek zakoračili na tržište rada sažela je svoje iskustvo rada s mladima, ali i poslodavcima i došla do ovih nekoliko praktičnih savjeta uz koje će vaš životopis ostaviti pozitivan dojam na poslodavce.

Pročitajte 5 savjeta koji će svakako pomoći da poslodavci među stotinama životopisa, pročitaju i "zapnu" baš za tvoj.

* Razbacaj se imenima


Bez obzira jeste li za posao za koji se prijavljujete čuli od poznanika, pročitali na web-stranici kompanije ili vam je stric bakine tetke ondje direktor, obavezno u prijavi za posao navedite gdje ste i od koga točno čuli o natječaju za posao. Ako ste već ostvarili profesionalni kontakt sa zaposlenikom kompanije, iskoristite to ime u prijavi (pod uvjetom da se osoba slaže s time).

Svi mi želimo vjerovati da je ovaj svijet pravedno i altruistično mjesto, ali nažalost nije. Umreženost s pravim ljudima jako je bitna i otvorit će vam mnogo više vrata od pokušaja da se samostalno, bez ostvarivanja kontakata, probijete u poslovnom svijetu. Imena vam mogu pomoći stoga ih slobodno iskoristite ukoliko imate dopuštenje osoba koje ćete navesti.

* Zamolbu pišite kao da objavljujete na Twitteru


Twitter nas je istrenirao da komunikaciju ogolimo do najvažnijih dijelova, a nema bolje situacije da tu vještinu iskoristite od pisanja prijave za posao. Prva komunikacija s poslodavcima neka bude kratka i jezgrena: zamolba, pismo namjere i e-mail ne bi smjeli biti dulji od 5 rečenica koje bi trebale uključivati sljedeće informacije:


foto: Pixabay.com

- za koji se posao prijavljujete
- gdje ste, kako i od koga čuli da je raspisan natječaj za posao
- zašto ste zainteresirani za poziciju na koju se prijavljujete
- ukratko izrazite entuzijazam prema radu kompanije, ali i vlastitim kompetencijama


Baš kao i kad je mini-skunja u pitanju, nitko ne gleda materijal od kojeg je napravljena – ona je samo odličan odjevni predmet za istaknuti sjajne noge.

* Kontakt-informacije neka budu profesionalne


Svakako u mail uključite sve važne kontakt-informacije: ime, e-mail adresu i broj mobitela i(li) telefona. Naravno, svi ovi podaci nalaze se u životopisu koji ćete također poslati, ali olakšajte osobi koja će se naći s druge strane: neka bude jednostavno i lako kontaktirati vas. Ako je vaša e-mail adresa malaplavusha@gmail.com ili swatkica92@yahoo.com, napravite novi, ozbiljniji račun što je brže moguće. Ulazite u svijet profesionalaca pa se pobrinite da i vaša e-mail adresa odgovara tom svijetu.

* Prilozi i dodaci


Pismo namjere ili zamolba je zapravo samo malo detaljniji e-mail sa okačenim životopisom u pdf. formatu. Ne morate ih slati odvojeno (osim ako poslodavac tako izričito ne traži) jer se tako informacije ponavljaju. Životopis nazovite na prikladan i jasan način (ivana_ivic_cv_2016 ili slično) i prvo ga testirajte među prijateljima kako biste bili super-sigurni da file funkcionira (da se lako otvara, da je čitak i sl.).

* Šećer na kraju


Način na koji ćete završiti mail kojim se javljate poslodavcu ključan je za to hoće li vam se javiti ili ne. Završite rečenicama u stilu: "Veselim se prilici da o svemu porazgovaramo u vašoj kompaniji", "Nadam se da ćete mi pružiti priliku da o detaljima porazgovaramo na razgovoru kod vas u uredu" ili pitanjem "Možemo li dogovoriti sastanak kod vas jedan dan sljedeći tjedan?".

Ako iskoristite ovih pet trikova definitivno ćete povećati šanse da poslodavci pročitaju vaš životopis i pozovu vas na intervju, a samim time i šansu da dobijete posao koji želite.

L.B./izvor: Huffington Post
foto: Pixabay

Još vijesti