Mojfaks.hr u Laganini

'Šatori ljubavi' na fakultetima u ovoj zemlji nisu ono što mislite

Kineski fakulteti za sve brucoše uveli su jedinstvenu i pomalo neobičnu praksu olakšavanja šoka prelaska iz obiteljskog doma na fakultet.

2. studenog 2016 14:02
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Dvorane za tjelesne aktivnosti na početku akademske godine pretvaraju u kampove za majke i očeve studenata od kojih su neki proputovali tisuće kilometara samo kako bi bili sa svojom djecom, novopečenim brucošima, tijekom prvih dana predavanja.

Sve više kineskih fakulteta, od onih u Tianjinu do Guangzhouu, na početku svake akademske godine podižu kampove u kojima, u šatorima, na madracima, spavaju roditelji novopečenih studenata.

"Odlazak na fakultet je jedan od ključnih životnih trenutaka, a moji ga roditelji nisu željeli propustiti", rekao je Xiong Jinqi, brucoš primijenjene kemije sa Sveučilišta Tianjin. Njegovi su roditelji 19 sati putovali vlakom kako bi došli s njim na fakultet. "Nestrpljivi su vidjeti kako će mi život izgledati tijekom iduće četiri godine."


foto: screenshot/YouTube

Fotografije prepunih sportskih dvorana i roditelja u šatorima preplavile su društvene mreže i potaknule debatu o tome jesu li djeca Kineza, zbog politike jednog djeteta, previše razmažena. Kritičari ovih fotografija kažu da bi i roditelji i djeca trebali biti samostalniji. Ovakvi "lebdeći roditelji" nisu specifični samo za Kinu, ali kineski "milenijalci" često su pod brižnim odgojem dvoje roditelja i dva para baka i djedova zbog čega mnogi strahuju da će ova generacija stasati u "malene careve", nesposobne da brinu sami za sebe.

Xiong Bingqi
, v.d. direktora think-tanka Institut za istraživanje obrazovanja u 21. stoljeću, kaže da je cijela situacija prenapuhana.

"To je uvijek problem na početku svake akademske godine ovdje u Kini. Fakulteti su pretrpani roditeljima koji su došli zajedno sa svojom djecom da ih otprate i pozdrave se s njima", kaže Xiong. "Za neke obitelji, to je način da proslave što je prva osoba u obitelji upisala fakultet. Nema ništa loše u tome da se sreća podijeli s bližnjima", dodaje.

L.B./izvor: CNN
foto: screenshot/YouTube

Još vijesti