L.B. u Nakon predavanja

Čemu točno služe specijalisti sveučilišne medicine ako im se studenti najrjeđe obraćaju?

Prošlog tjedna objavljen je popis najboljih liječnika u Hrvatskoj po odabiru čitatelja portala najdoktor.com. Nakon objave top liječnika uslijedila je salva članaka u kojima se razne regije i gradovi hvale svojim kandidatima na toj listi. Mogu li se studenti pohvaliti specijalistima školske i sveučilišne medicine?

8. prosinca 2016 15:52
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Ako poslovica kaže da je higijena pola zdravlja, onda je druga polovica – dobar liječnik. Zbog toga ne čudi popularnost rezultata glasanja čitatelja koji odabiru najbolje liječnike na nivou Republike Hrvatske: oni koji imaju iskustva s lošim i nekorektnim liječnicima znaju koliko iskustvo bolesti, već samo po sebi teško, može biti teže, dodatno ponižavajuće i bolnije kad se namjerimo na hladnog i nezainteresiranog doktora.

Odlučili smo provjeriti je li na listi završio netko od liječnika specijalista školske i sveučilišne medicine, a kod kojih studenti odlaze obaviti primjerice pregled prije preseljenja u studentske domove ili sistematski pregled na prvoj godini fakulteta.

Tko evaluira "studentske doktore"?


Jednostavnim uspoređivanjem liste top-kandidata medicinske profesije s popisom nadležnih liječnika za studente pojedinih fakulteta dolazimo do zaključka da nijedno ime specijalista školske i sveučilišne medicine nije na popisu najomiljenijih doktora.

...Istražili smo: Hrvatski studenti moraju paziti gdje će se razboljeti...


Ovo zapravo i nije tako neobično i to iz nekoliko razloga. Osim onog očiglednog da studenti u prosjeku rijetko posjećuju liječnike, također imaju priliku birati liječnika obiteljske medicine u novom gradu u koji su došli studirati. Ovdje se ubrajaju i "studentski liječnici" zaposleni u ambulantama na "Cvjetnom" i "Savi". Iako ih često nazivamo studentskim liječnicima, zapravo se radi o liječnicima obiteljske medicine koji rade uglavnom sa studentskom populacijom. (Treba međutim napomenti da tek svaki deseti student koji dođe studirati u Zagreb doista prenese karton novom liječniku obiteljske medicine po izboru.)

U slučaju da je netko od studenata i glasao za svog liječnika obiteljske medicine, on bi se jednostavno pridodao kandidatima koji su (ili nisu) završili na top-listi.

No, što je sa "studentskim doktorima"? Njih na top-ljestvici najboljih liječnika nema.

Za studentsku populaciju postoje i liječnici specijalisti školske i sveučilišne medicine koji su zaposlenici Zavoda za javno zdravstvo, a studentskoj populaciji na razini županija "dodijeljeni" od njihove matične institucije (Zavoda) prema ugovoru s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje. Ovi "studentski doktori" obavljaju preventivu u obliku sistematskih pregleda, prilagodbe nastave, cijepljenja...

Najvećim dijelom obavljaju sistematske preglede kad su u pitanju preseljenje u dom i prva godina studija, no to je otprilike i mogućnost njihovog djelovanja. Kako to da specijalisti koji bi mogli najviše pomoći studentima, zapravo najrjeđe rade s njima?

Odgovornost leži na svakom fakultetu ponaosob


Kako nam je objasnila Marija Posavec, dr. med., specijalist školske medicine pri Službi za školsku i sveučilišnu medicinu s "Andrije Štampara", učestalost kojom će studenti viđati svoje "liječnike specijaliste" u velikoj mjeri ovisi o svakom fakultetu. Naime, sistematski pregledi nisu obavezni na razini Sveučilišta u Zagrebu nego je obaveza obavljanja sistematskog na razini svakog fakulteta.

"Preventiva ovisi najviše o tome koliko je svaki fakultet u svojim pravnim okvirima predvidio tu potrebu za sistematskim pregledima i prilagodbom nastave u bilo kojem smislu", objašnjava. "Mi znamo što je naš posao i na raspolaganju smo svakom studentu što se preventive tiče, ali ne možemo nikoga 'natjerati' da koristi sve što mu zdravstveni sustav pruža. Odgovornost je svakog fakulteta osigurati što ranije otkrivanje određenih zdravstvenih prepreka. Važno je da se već na početku studiranja otkriju eventualni zdravstveni problemi ili prepreke koji bi mogli utjecati na uspješno studiranje kako bi se sustav prilagodio studentu s teškoćama", zaključuje.

Od fakulteta koji uspješno i aktivnije sudjeluju sa specijalistima sa Štampara istaknula je Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet koji za upisivanje druge godine među inim uvjetima propisuje i obavljanje sistematskog pregleda i funkcionira za svaku pohvalu, što se "liječničkih kriterija" tiče.

"Za svaku stvar vezanu uz zdravstveno stanje studenata pitaju za mišljenje specijaliste sveučilišne medicine pa i studenti dolaze češće k nama", objašnjava Posavec. "Zbog toga nam studenti ovog fakulteta češće dolaze i obraćaju nam se kad se suoče s nekim zdravstvenim poteškoćama ili teškoćama prilagodbe. Studentski liječnik tada može studenta uputiti na obradu, liječenje ili intervenirati u suradnji s fakultetom", kaže Posavec.

Prijedlozi upućeni Ministarstvu zdravstva nisu realizirani


Što se glasovanja tiče, ako se između liječnika i pacijenta ne razvije odnos, bilo pozitivan ili negativan, izostat će i potreba ocjenjivanja liječnikove prakse. Osim toga, kako kaže Posavec, studenti su "zdrava populacija koja rijetko treba liječničku pomoć, ali kad je zatrebaju ona mora biti organizirana primjereno njima".

...Umjesto tri klika - tri dana: e-Karton studentima ne olakšava prebacivanje od jednog do drugog liječnika...


"Problem nastaje kad su studenti akutno bolesni, a nemaju liječnika obiteljske medicine u mjestu studiranja. Ne znaju kome se obratiti pa dolaze u ambulantu nadležnog specijaliste školske medicine. Tu zdravstvena zaštita nije dobro riješena. Prijedlozi s naše strane upućeni Ministarstvu zdravstva u nekoliko navrata su bili usmjereni upravo na mogućnost da za vrijeme studiranja studenti mogu u nadležnoj ambulanti fakulteta dobiti liječenje u slučaju akutnih bolesti. Za sada takva mogućnost ne postoji pa se studenti usmjeravaju na hitnu ili kod drugih ugovornih liječnika primarne zdravstvene zaštite“, upozorava naša sugovornica.

Po njenoj procjeni, tek svaki deseti student ima neku poteškoću zbog koje će se obratiti liječnicima.

S obzirom na ovu zavrzlamu biranja liječnika obiteljske medicine, odlaska na hitnu i obraćanja specijalistima na "Štamparu", sreća da je tako.

Još vijesti