Mojfaks.hr u Nakon predavanja

Neobičan vrt u srcu grada: Zagrebačke studentice kreirale vertikalni povrtnjak

Ljubitelji prirode, zdrave hrane i plodova iz vlastitog vrta sigurno prate trendove kada je riječ o vrtlarenju. U korak s trendovima idu i studentice iz Udruge studenata krajobrazne arhitekture jer su napravile vertikalni povrtnjak s ciljem poboljšanja kvalitete života.

5. lipnja 2017 14:28
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Studentice Katarina Celija, Nikolina Martinec, Lucija Jelavić te Doroteja Matić u sklopu projekta #PLAC na Britanskom trgu konstruirale su neobičan, ali estetski lijep povrtnjak. Radi se o vertikalnom vrtu koji je pravi trend već neko vrijeme u "zelenoj" branši, a budući da je svrha #PLACA oživjeti i rasplesati zagrebačke tržnice, vertikalni povrtnjak idealan je dodatak zelenom stageu.


Britanac se uz #PLAC pretvorio u oazu zelenila i mjuze... izvor: Zdrava krava

Platforma #PLAC dio je projekta portala Zdrava krava te slovi kao "zdravi after work party", a upravo ondje saznali smo za pothvat ovih studentica koje uvijek, kako kažu, inspirira priroda. Vertikalni vrtovi mogu se opisati kao suvremeni način primjene načela krajobrazne arhitekture u poboljšanju kvalitete standarda života.

Vizualni aspekt vrta je bitan, a nije ga teško napraviti


Članice USKA-e napominju da im je priroda vječna inspiracija, a ovim vertikalnim vrtom htjele su napraviti najhumaniji način iskoristiti ono što priroda nudi. Prilagodile su se temi #PLAC-a koristeći bilje koje svakodnevno koriste za prehranu, a ujedno iz njih i kroz njih možemo provući estetski, odnosno vizualni aspekt, donosi Zdrava krava.

...Ima prestižnu titulu i želi promijeniti navike hrvatskih studenata: Studentica potiče mlade da ne bacaju hranu...


"Vertikalni povrtnjak zapravo je konstrukcija čija je osnova drveni okvir. Drvo (preporučuje se OSB ploča) kao prirodni materijal, najpogodniji je za podnošenje biljnih zahtijeva-vlage, težine, smještaja. Dalje se u drveni okvir polaže nepropusna folija ili bilo koji drugi nepropusni materijal kako bi se sačuvala vlaga potrebna za rast i razvoj bilja te kako bi se spriječilo kapanje vode i drugih materijala izvan okvira. Na foliju se stavlja (zemljani) supstrat koji se dodatno učvršćuje materijalima poput metalne žice, plastičnog pokrivača ili filca tvoreći statičnu masu koja omogućava da bilje i zemlja ostaju u zadanom položaju. Biljke se postavljaju u džepiće izrezane u materijalu", otkrile su studentice za Zdravu kravu.


Djevojke inspiraciju uvijek pronađu u prirodi... foto: USKA

Sustav navodnjavanja bitna je stavka koja omogućava nesmetan pristup vode do svih biljaka. Preporučuje se navodnjavanje kap po kap kojim se iz posude smještene na vrhu konstrukcije omogućava postepeno otjecanje vode kroz ventile pa kroz supstrat hraneći biljke, a višak se filtrira do donje posudice koja dio pretvara u vlagu, a dio se vraća biljkama kapilarnim putem. Preporučene biljke za vertikalni povrtnjak su začinske (moguća sadnja u manjim razmacima), salate i kupušnjače (potrebna sadnja u većim razmacima zbog kasnijeg širenja lisne mase). Oblikovna osnova varira od afiniteta pojedinca i tako svatko može izraziti svoju kreativnost, piše Zdrava krava.

...Studenti FOI-ja spojili IT i ekologiju: Pobjednici Hackatona napravili aplikaciju za djecu...


Djevojke imaju i zajedničke planove za budućnost kada se govori o drugim vrtnim projektima, a kažu kako bi i dalje voljele surađivati u bilo kojem obliku. Osim toga, žele iskoristiti vlastitu kreativnost u konstruktivnom smislu te unaprijediti ideje.

Cijeli članak možete pročitati ovdje.

Ivana Petrić
izvor: Zdrava krava
foto: USKA/Wikipedia/Pixlr

Još vijesti