Mojfaks.hr u Nakon predavanja

Biti žena u akademskom svijetu: Uspješne studentice i mlade znanstvenice komentiraju Dan žena

Povodom Dana žena uvijek se prisjetimo kakvu moć i snagu ima 'nježniji' spol, a čini nam se da su na taj dan muškarci ipak malo nježniji i uglađenijih manira. No, to ne mijenja činjenicu da se žene i dalje bore s raznim oblicima diskriminacije u svakodnevnom životu. Provjerili smo kako je to u akademskim krugovima...

8. ožujka 2017 13:56
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Povodom današnjeg dana Državni zavod za statistiku objavio je da su žene u Hrvatskoj bolje obrazovane od muškaraca, a samo su u dva područja plaćene više u financijama i osiguranju. Unatoč tome što su žene kroz stoljetnu borbu došle do svojih ekonomskih, političkih, socijalnih i drugih prava, rezultati pokazuju da žene i dalje imaju nepovoljniji položaj u društvu.

K tome, 10 posto su manje plaćene u odnosu na muškarce što je osobito tragično čuti na Dan žena. Upravo zato nas je zanimalo što na o ovoj temi misle naše studentice i donedavno studentice, mahom uspješne mlade žene koje pokušavaju "naći svoje mjesto pod Suncem" u našem društvu.

Neugodni komentari kao vjetar u leđa, a ne prepreka


O Kaji Pavlinić smo više puta pisali, a ova FER-ova studentica i dalje niže uspjeh za uspjehom. Osim što je osvojila nagradu "Buduće liderice" koju uručuje Mreža hrvatskih žena, sa svojim timom osmislila je i startup "Tinja". Zbog svog rada i inovacija Kaja često gostuje i sudjeluje na različitim europskim konvencijama, a kaže da na svom fakultetu nije doživjela nikakvu diskriminaciju zato što je djevojka.


Kaja je posjetila Pariz u sklopu OGP Summita 2016... foto: privatna arhiva

"Volim biti žena zbog toga sto imam posebnu snagu i usredotočenost na svoje ciljeve. Mislim da se ženama nije teško probiti na fakultetu i van njega ako se dovoljno potrude i ako su ambiciozne. Na svom fakultetu nisam doživjela diskriminaciju i mislim kako se žene poštuju jednako kao i muškarci. Smatram kako možemo napraviti još puno toga kako bi poboljšali položaj žena u društvu, a pogotovo u znanosti, politici i poduzetništvu. Bilo bi netočno reći kako neugodni komentari, koji dolaze od pojedinaca koji podcjenjuju naše sposobnosti, imaju zastarjele stavove i poglede na svijet, ili su jednostavno nekulturni, ne postoje, no oni bi ženama trebali biti samo još jači vjetar u leđa, a ne prepreka zbog koje one odustaju od svojih snova", kaže studentica Kaja.

...Studentica FER-a dio tima koji je osmislio Tinju: startup koji je zainteresirao cijelu Europu...


...Ona je \'Buduća liderica\': FER-ova studentica osvojila nagradu za poduzetnu ženu...


"Sretnica sam jer mi je otac dao univerzalno ime pa mogu biti sve što poželim..."


Studentica
s Političkih znanosti u Zagrebu te ujedno i autorica bloga Razlivena Tinta, Andrea Tintor, kroz svoje pisanje često analizira položaj žena u društvu, posebice kroz prizmu pop kulture i književne kritike. Andrea smatra da je biti žena istovremeno velika snaga, ali i odgovornost te smatra da djevojke s tehničkih fakulteta često nailaze na predrasude samo zato što su cure.


Andrea često u svojim objavama na blogu analizira položaj žena u društvu...foto: razlivenatinta.com

"Volim biti žena jer ne znam drugačije. Zbog toga često u šalim kažem kako sam sretnica jer mi je otac dao univerzalno ime pa doista mogu biti sve što poželim. Biti žena u istom trenutku je velika snaga, ali i velika odgovornost da prenosimo znanje i odvažnost na sve generacije koje dolaze da se izbore za svoja prava. Na fakultetima na kojima sam studirala, još uvijek studiram, većina su studentice tako da nisam mjerodavna po pitanju je li se djevojkama teže probiti na fakultetu. Mislim da djevojke koje upisuju tehničke fakultete najbolje znaju odgovor na to pitanje jer se stereotipno nalaze u \'muškom\' svijetu. Sve mi bi trebale raditi na sebi, obrazovati i biti ustrajne u onome što želimo, postizati rezultate u onome u čemu smo najbolje, a kada u sebi spoznamo svoju autentičnost, moći ćemo ostvariti sve što poželimo", rekla je Andrea.

Mlada docentica Ankica Kovač s FSB-a kaže da su djevojke često uspješnije od svojih muških kolega


Znanstvenica i voditeljica Laboratorija za energetska postrojenja Ankica Kovač, javnosti poznatija kao izumiteljica prvog bicikla na vodik, kaže kako na poslu nije osjetila diskriminaciju. Mlada docentica sa zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje smatra da je jako lijepo biti žena i da je to velika privilegija.

...Jedini u Hrvatskoj: Na zagrebačkom Fakultetu strojarstva i brodogradnje nastao prvi bicikl na vodik...


"Po meni, nema tu neke razlike jer na svakom fakultetu imamo manje ili više uspješne neovisno o tome radi li se o djevojkama ili muškim kolegama. Naše znanje, volja, želja i ambicija su ti koji nas ističu i izdvajaju iz mase. Nemali je broj primjera na različitim fakultetima gdje su upravo djevojke uspješnije od svojih muških kolega"
, komentira Ankica situaciju na "muškim fakultetima" koje sve češće pohađaju i djevojke.


Ankica na djelu dok je radila na svom biciklu na vodik... foto: privatna arhiva

Prokomentirala je i situaciju u Hrvatskoj vezanu uz činjenicu da je broj visokoobrazovanih žena premašio broj visokoobrazovanih muškaraca, ali i onu poraznu statistiku koja kaže da su žene u prosjeku za isti posao plaćene slabije od muškaraca. Kaže da je sretna što radi na Fakultetu strojarstva i brodogradnje jer ondje povećanje plaće ili napredak ne ovise o spolu.

"Imam tu sreću da sam na fakultetu gdje su plaće zakonom regulirane pa su ovisno o stupnju napredovanja niže ili više. Sad naravno slijedi pitanje, dobro, a ima li razlike u napredovanju onda? Nema, jer se u napredovanje ide prema točno definiranim kriterijima koji iznova i iznova postaju sve zahtjevniji. Onaj tko zadovolji kriterije, kvalificira se kao kandidat/kandidatkinja za napredovanje. Unatoč svim negativnim društvenim situacijama koje se često pojavljuju u medijima, lijepo je biti žena! Tome uvelike doprinose upravo i sami muškarci jer prilikom susreta s njima njihovi osmjesi su nekako širi, zagrljaji su puno jači...barem je tako meni. Primjerice, kada sam doktorirala dobila sam toliko lijepoga cvijeća i dostavom na adresu i osobno od svojih prijatelja i kolega s fakulteta i osjećala sam se stvarno posebno! Ukratko, biti žena je privilegija", kazala je Ankica.

Ako su vas inspirirale i ohrabrile priče ovih mladih i uspješnih žena, za njih možete glasati na Cosmopolitanovom natjecanju "Više od selfieja". Andrea i Kaja su nominirane u kategoriji "Cosmo studentice", a Ankica u kategoriji "Cosmo znanstvenice".

Do sljedećeg Dana žena ostajte pametne, lijepe i jake kao i do sada. Sretan vam Dan žena!

Ivana Petrić
foto: privatna arhiva/pixlr

Još vijesti