Mojfaks.hr u Vijesti

Perspektiva mladih u Hrvatskoj gora nego u Bangladešu ili Ugandi

Felix Marquardt i José Ramos-Horta (dobitnik Nobelove nagrade za mir 1996.) sa svojim su timom na početku ovog mjeseca objavili opširno istraživanje koje analizira koliko su države prijateljski orijentirane prema osobama mlađima od 25 godina.

6. studenog 2015 11:26
Slika nije pronađena

Slika nije pronađena Foto: MojFaks

Među 64 različite države svijeta (za koje su imali dovoljno relevantnih podataka) koje su analizirane, našla se i Hrvatska. Rezultati nisu nimalo optimistični...

Podatke koje su koristili u istraživanju uzeli su od međunarodnih organizacija poput UNESCO-a, OECD-a i Svjetske banke, a države su u konačnici rangirali uzimajući u obzir čak 59 različitih indikatora. Među njima su neki čvrsto mjerljivi, poput zdravlja, pristupa zaposlenju, obrazovnih mogućnosti, ali ima i apstraktnijih kao što je optimizam među mladima, objavljuje Jutarnji.

Indeks Youthonomics pokazao je da mladi ljudi najbolje žive u u Norveškoj, Švicarskoj, Danskoj, Švedskoj i Nizozemskoj, što je pokazuje da dobar život i uvjeti za mlade uglavnom odgovaraju ekonomskoj razvijenosti zemlje.

Sudeći po podacima iz istraživanja, Hrvatska ne stoji dobro. Naša je država na dalekom 51. mjestu od 64 uključene u istraživanje, a ispred nas našli su se Kolumbija, Gana i Honduras. Od nama susjednih zemalja, Slovenci su na 21. mjestu, a Mađarska na 38. mjestu.

To nas dovodi do druge kategorije/indeksa u pitanju - perspektive mladih. On pokazuje kako su prošle generacije pripremile teren za nadolazeću i kako će mladi između 15 i 29 godina živjeti u bliskoj budućnosti, za nekih deset godina. Ovaj indeks ima tri pod-stupa - javne financije, ekonomske prilike i politički utjecaj. Te kategorije otkrivaju probleme koje će mladi tek osjetiti u budućnosti, kao i smjer u kojem se država kreće.

Tu se još uračunava i optimizam mladih koji pokazuje što oni sami misle o svojim šansama za bolji život u budućnosti (mladi Hrvatske pokazali su se kao izuzetno pesmistični - tek smo na 60. mjestu u toj potkategoriji)

Sveukupno smo po perspektivi koju mladi imaju najgori od svih država u istraživanju - 64.

Cijelo istraživanje možete pronaći ovdje (morat ćete se prethodno registrirati).

L.B./izvor: Jutarnji list
foto: Freeimages

Još vijesti